Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Adolf Hölzel | Kresby

 
Muzeum moderního umění, Denisova 824/47, Olomouc
6. 4. – 3. 9. 2017

Díky velkorysému daru berlínských sběratelů Heinze a Moniky Röthingerových získalo Muzeum umění Olomouc do svých sbírek reprezentativní kolekci kreseb jedné ze zakladatelských osobností moderní evropské malby a průkopníka abstrakce, olomouckého rodáka Adolfa Hölzela (1853 Olomouc - 1934 Stuttgart).

Ten přišel na svět do rodiny významného olomouckého knihkupce, nakladatele a obchodníka s uměním Eduarda Hölzela (1817 Praha - 1885 Salzburg). Po vyučení sazečem v tiskárně F. A. Perthese v Gothě odešel na výtvarná studia nejdříve do Vídně a dokončil je roku 1882 na Umělecké akademii v Mnichově. Stal se spoluzakladatelem Dachauské malířské školy, v níž působil od začátku devadesátých let až do roku 1905, kdy byl jmenován profesorem stuttgartské Královské akademie výtvarných umění. Jeho pedagogické metody a propracovaná nauka o barvách ovlivnila několik generací jeho žáků, mezi něž patřili Johannes Itten, Willi Baumeister, Oskar Schlemmer, Ida Kerkovius, Albert Müller, Max Ackermann a další.

Součástí darované kolekce je patnáct Hölzelových kreseb, jedna práce stuttgartského Hölzelova žáka Alberta Müllera a dvě díla Hölzelovy asistentky Idy Kerkovius. Ucelený pohled na Hölzelovu tvorbu doplní dvanáct vysoce ceněných faksimilií jeho obrazů.

Výstava je součástí festivalu Olmützer Kulturtage.


Vydáno: 18.04.2017