Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Nejkrásnější české knihy roku 2016 - zahájení a vyhlášení výsledků*

Vyhlášení výsledků soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016

Ve středu 19. dubna v 18 hodin proběhlo v letohrádku Hvězda slavnostní vyhlášení cen 52. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Letos poprvé o cenách rozhodla mezinárodní porota.
Již na začátku února porota rozhodla o letošních vítězích soutěže v sedmi kategoriích. Vybírala z 250 přihlášených titulů. Nejkrásnější knihou v kategorii odborné literatury se stal TABOOK BEDEKR nakladatelství Baobab. Ve vysoké konkurenci mezi krásnou literaturou se nelépe umístil Letec Otto Hanzlíček vydaný nakladatelstvím Labyrint. Nejkrásnější knihou pro děti a mládež se stala Hafanovadobrodružství z dílny Kudlapress. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze zabodovala mezi učebnicemi a didaktickými pomůckami svým Manuálem japonského laku. Nakladatelství Arbor vitae societas uspělo v kategorii knih o výtvarném umění s publikací StArt. Sport jako symbol ve výtvarném umění. Nejkrásnějším katalogem se stal titul RGB3D vydaný Galerií Zdeněk Sklenář. Prestižní výběr uzavírá autorská kniha Jindřicha ŠtreitaKde domov můj z nakladatelství wo-men. Ministerstvo kultury ČR honorovalo každou z výše uvedených knih částkou 50 000 Kč.
Další ocenění na knihy čekala ve specializovaných kategoriích. Památník národního písemnictví vybral nejlepší studentskou práci a udělil Cenu Arna Sáňky za knihu Oáza studentům Ostravské univerzity v Ostravě. Spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze pak zástupci PNP zvolili ještě nejlepšího grafika či grafičku ve věku do 30 let, stala se jí Nikola Hoření za svou knihu Kéž by!, která získala rovněž čestné uznání Svazu polygrafických podnikatelů. Hlavní cenu Svazu však dostal titul Proměna, vytištěný v tiskárně Princo International s.r.o. Unie grafického designu ocenila zpracování kuchařky Škoda nevařit 2 grafických designérů Petra Bosáka a Roberta Jansy. Spolek českých bibliofilů jako již tradičně zvolil laureáta Ceny Vojtěcha Preissiga, stal se jím Martin Dyrynk za titul Žemlička malíř. Sdružení českých umělců grafiků Hollar udělilo cenu za ilustraci Mikoláši Axmannovi za jeho autorskou knihu Verše z Knihy Kazatel.
Až do 28. května bude v letohrádku Hvězda otevřena výstava Nejkrásnějších českých knih roku 2016 doplněná výběrem Nejkrásnějších knih světa 2015 laskavě zapůjčených nadací StiftungBuchkunst. Autory grafického designu výstavy stejně jako katalogu letošního ročníku soutěže jsou Štěpán Marko a Jaromír Skácel. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Záštitu nad výstavou převzala primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.


Pořadatelé: Ministerstvo kultury České republiky, Památník národního písemnictví

Složení poroty:
1. Výtvarná komise:JennaGesse (předsedkyně), Vilma Hubáčková, Oldřich Jelen, Vladimír Kolenský, Petr Krejzek, Daniela Olejníková, ZofiaOslislo-Piekarská, Pavla Pauknerová, Martin Pecina, Kateřina Přidalová, Josef Sedláček, Helena Šantavá

2. Technická komise:Josef Sedláček (předseda), Ondřej Černý, Zdeněk Sobota, Jiří Weiner
 

 

 


Vydáno: 25.04.2017