Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


ALOIS MIKULKA – LÉTAT JE TAK SNADNÉ*

 

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Havlíčkovo náměstí 18
5. 5. - 25. 6. 2017

Alois Mikulka je ilustrátor, malíř, spisovatel, dramatik, scénograf, sochař a to jsem vyjmenovala jen ty nejvýznamnější jeho aktivity.
Narodil se 13. srpna 1933 v Brně - Králově Poli a svému rodnému městu zůstal věrný celý svůj život.
Po Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, obor monumentální malba v ateliéru Jána Želibského.
Je jedním ze zakladatelů výtvarné skupiny Parabola (A. Čalkovský, Z. Macháček, A. Mikulka, M. Štolfa, K. Veleba, V. Zykmund) a členem Spolku českých umělců grafiků Hollar.

Napsal a ilustroval na čtyři desítky knih pro děti a mládež a ilustroval několik desítek knih jiných autorů. Své pohádky, povídky, básně a eseje uveřejňuje také v časopisech (Mateřídouška, Sluníčko, Sedmička, atd.), v rozhlase i televizi. Je autorem divadelních her i výpravy divadelních a televizních inscenací. Své zkušenosti z oblasti výtvarného umění využil i ve svých příspěvcích do publikací Masarykovy univerzity a Nadace Universitas Masarykiana v Brně.
Vedle těchto aktivit se plně věnuje výtvarnému zachycení svého vysněného "státu St. Louis", o kterém napsal imaginativní Deník. Jeho tvorba je originální, vyniká osobitou poetikou i smyslem pro stylizaci a nadsázku, humor a fantazii. Baví nejen děti, ale i dospělé.

V roce 1997 byl zapsán do Zlatého fondu české literatury pro děti a mládež a za svá literární i výtvarná díla obdržel mnoho našich i zahraničních ocenění. Je několikanásobným držitelem Zlaté stuhy a v roce 2014 získal cenu nakladatelství Albatros za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež.
Svá díla vystavuje od roku 1961 doma i v zahraničí.

V havlíčkobrodské galerii představuje Alois Mikulka hlavně výběr ze své tvorby malířské a ilustrátorské.    

Mgr. Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě


Vydáno: 02.05.2017