Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Výběr z aktuálních výstav vídeňské Albertiny...

 

Albertina Wien

Egon Schiele
do 18. 6. 2017

Jako předehru k jubilejnímu roku 2018 (100. výročí úmrtí E. Schiele) připravila Albertina komplexní výstavu umělcových prací. Výběr 160ti děl z jeho nejlepších kvašů a kreseb  představuje umělecké dílo, které je svědectvím existenciální osamělosti člověka v dramatickém kontrastu k hodnotám společnosti fin de siècle.

Zatímco Schiele je obvykle považován za jednoho z představitelů umělecké a intelektuální vídeňské elity konce 19. století století, sleduje inscenace výstavy v Albertině zásadu konfrontovat velké, v místnosti  volně rozprostraněné fotografie, které zachycují realitu prostředí v němž vznikaly se samotnými radikálními díly umělce.

 

Eduard Angeli
do 25. 6. 2017

U příležitosti 75. narozenin Eduarda Angeli představuje Albertina retrospektivu jeho díla - obrazy a kresby od počátků umělcovy kariéry v roce 1960 až po současnost.
Již více než 50 let Angeli rozvíjí jedno témata: mýtus "tichého prostoru". Živě barevné a světelné pastely roku 1970 a 80. let stejně jako temné a ponuré obrázky vznikající v Benátkách v druhé polovině 90. let provází nálada melancholie. Angeli se věnuje zachycení nehybnosti světa: v pracích Rakušana se stává  samota a prázdnota stejně hrozivá jako utopická - v kontrastu k současnosti plné rozptýlení a hluku.

 


Maria Lassnig - Zwiegespräche - retospektive der Zeichnungen und Aquarelle
5.5. - 27. 8. 2017


Maria Lassnig je vedle Louise Bourgeois, Joana Mitchella a Agnes Martin jednou z nejvýznamnějších umělkyň 20. století, která staví vlastní tělo do středu zájmu svého umění.
Tři roky po její smrti jí Albertina vzdává hold retrospektivou jejích kreseb - a to výběrem kolem 80ti nejkrásnějších kresebných děl. Doposud zcela neznámé listy společně s díly známými vrhají nové světlo na umělecké pojetí tělesného uvědomění a otevírají nové pohledy na pestrou práci rakouské umělkyně.
Záznamy vtipné a vážné, plné touhy a nemilosrdné  -  umělkyně zachycuje jejich smysl pro sebe na papír. Ne to, co vidí, ale jak se cítí se stává uměleckým obrazem.

Výstava v Albertině je pořádána ve spolupráci s Kunstmuseem Basel.

 

Vydáno: 13.06.2017