Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


PRAHA - RUDOLFINSKÉ REFLEXE

 
Castello di Gesualdo – Gesualdo (Avellino), Itálie
 30. 9. – 5. 11. 2017

29. září 2017 bude na hradě v Gesualdu v jižní Itálii zahájena společná výstava Sdružení českých umělců grafiků Hollar, které právě letos slaví sto let od svého založení.  Název výstavy Praha – rudolfinské reflexe je poctou  jednomu z nejkrásnějších měst Evropy a také jednomu z nejšťastnějších období jeho tisícileté historie za vlády císaře Rudolfa II. Tato výstava zároveň připomene historický vztah mezi Prahou a Gesualdem, neboť právě v době Rudolfa II. Carlo Gesualdo da Venosa vybral pro syna Emanuela za manželku českou šlechtičnu Martu Polyxenu z Fürstenberku a Pernštejna, a tím přivedl svůj rod do nejužšího okolí vysokých hodnostářů habsburského císařského dvora. V Praze v té době také zněla hudba a zpívaly se madrigaly velkého vlámského skladatele Philippa del Monte, které kníže z Irpinie dobře znal. Připomeňme rovněž, že ve zbrojnici konopišťského zámku se nalézá nádherné cizelované brnění, o němž se tvrdí, že patřilo právě Carlu Gesualdovi.
Výstava, kterou doprovází katalog, předvede bohatý výběr děl nejlepších představitelů dnešní české umělecké grafiky, jejíž tradice má své kořeny v době Rudolfově. Organizátory této kulturní události jsou kromě SČUG Hollar, Radnice města Gesualdo, Česko-italský kulturní spolek Lucerna z Boloně a Italský institut gesualdovských studií.
Vystavující autoři:
Jiří ALTMANN, Mikoláš AXMANN, Andrea L. BALLARDINI, Libor BERÁNEK, Jana BUDÍKOVÁ, Hana ČÁPOVÁ, Eva HAŠKOVÁ, Eduard HALBERŠTÁT, Xénia HOFFMEISTEROVÁ, Zbyněk HRABA, Jan KAVAN, Jiří MIKESKA, Eduard MILKA, Pavel PIEKAR, Miloslav POLCAR, Jaroslava SEVEROVÁ, Marie Michaela ŠECHTLOVÁ, Eva VLASÁKOVÁ, Lenka VOJTOVÁ, Olga VYCHODILOVÁ, Karel ZEMAN

K výstavě vychází stejnojmenný katalog, který bude k dispozici v Galerii Hollar.
Katalog - Praha - rudolfinské reflexe

 
 
 

 

 


Vydáno: 07.09.2017