Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


ŽIVÝ SVĚT ANNY VOJTĚCHOVÉ*

 

 
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Havlíčkovo náměstí 18
20. 10. – 26. 11. 2017

 

Anna Vojtěchová se narodila v Praze. Svůj domov a město vnímala jako místo plné hudby, příběhů, krásy, tajemství, bohaté historie i krásné přírody, které ji inspirovali k tvůrčí práci. Nejprve vystudovala umění a design hraček na uměleckoprůmyslové škole, po jejím absolvování pak animovaný film a grafiku na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

V roce 1968 absolvovala Královskou akademii v Antverpách v Belgii a studovala na Akademii výtvarných umění v Hamburku, kde se seznámila se svým manželem Rolandem Baumgaertelem. Po návratu do Československa jí ale zahraniční studia nebyla uznána a ona sama musela VŠUP opustit. Rozhodla se tedy přestěhovat za svým manželem do Montrealu
v Kanadě a o jedenáct let později celá rodina přesídlila do Ameriky. Na opačné straně zeměkoule navázala Anna Vojtěchová na svoji školní práci z roku 1968, kdy jako studentka 3.ročníku ateliéru filmové grafiky na VŠUP v Praze vytvořila dvanáct ilustrací pro filmna téma indiánské pohádky Duhový had. Aprávě tyto ilustrace v Kanaděo deset let později, kdy jako výtvarnice na volné noze hledala práci, pomohly, zaujaly redaktorku prestižního nakladatelství Doubleday v New Yorku a tak začala spolupráce Anny Vojtěchové s tímto nakladatelstvím. Shodou okolností i její první ilustrační zakázka zde se tematicky vztahovala k indiánské legendě. Postupně jí oslovovala další kanadská, americká, ale také evropská nakladatelství
aautorka se naplno zaměřila na ilustraci knih pro děti. Později si začala psát i texty a tak vznikla řada jejích autorských knih, z nichž si některé budou moci zájemci i na veletrhu zakoupit.
Láska k přírodě a především k flóře ji přivedla k naučné ilustraci. Na procházkách se svými syny sbírala nejrůznější druhy rostlin a tyto pak výtvarně zaznamenávala. Její botanické ilustrace divokých květin všech ročních období se dočkala i druhého vydání v roce 2002.

Anna Vojtěchová ve svých ilustracích spojuje lásku k malování a přírodě s touhou vyprávět příběhy. Přibližuje tak dětem nejen v Americe jejich historické dědictví i tradice jiných národů. Za svou ilustrační tvorbu získala řadu ocenění včetně zlaté medaile NPPA za dětskou vědeckou knihu.
Na výstavě v galerii si návštěvníci budou moci prohlédnout jak ilustrace k dětským knihám, tak
i její výtvarné ztvárnění rostlin. Součástí výstavy budou i knihy a malé nahlédnutí do její dílny loutek.

 


Vydáno: 17.10.2017