Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Státní umělecké sbírky v Drážďanech zvou na výstavy...

 

Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Kupferstich-Kabinett
19. října 2017 - 14. ledna 2018

Käthe Kollwitz in Dresden

Při příležitosti 150. narozenin Käthe Kollwitzové (1867-1945) představuje Kupferstich-Kabinett výběr grafického umění této umělkyně, která byla zvláštním způsobem spojena s Drážďanským muzeem - např.  ředitel muzea Max Lehrs (1855-1938) podporoval již od roku 1898 K. Kollwitzovou prostřednictvím systematické akviziční činnosti a podílel se tak rozvoji její umělecké práce. K dnešnímu dni vlastní kabinet 252 grafik, čtyři grafické soubory a 21 kreseb K. Kollwitzové a je tím jednou z nejvýznamnějších světových veřejných sbírek děl této umělkyně.
Výstava mapuje vznik sbírky děl K. Kollwitzové v muzeu a představuje umělkyni jako "jednu z nejtalentovanějších představitelek v oblasti grafického umění“ (Max Lehrs). Lepty, litografie, dřevoryty a četné kresby ze všech fází vývoje dávají možnost nahlédnout do mnohostranného a humanisticky založeného díla. Kromě témat smrti a války, mateřství a lásky patří k jejím tématům i autoportrét (obr.).

 Marlene Dumas: Hope and Fear

Paralelně k výstavě „Käthe Kollwitz v Drážďanech“ ukazuje Kabinet grafiky a s názvem „Naděje a strach“ koncentrovaný výběr prací na papíře současné umělkyně Marlene Dumasové, narozené v Kapském Městě v Jihoafrické republice v roce 1953, která žije již 40 let v Amsterdamu a je jednou z nejvýznamnějších současných umělkyň. V jejím díle se prolínají problémy existence člověka, jako je láska, smrt, síla a bezmocnost, do působivých obrazů, založených na fotografii...více:


Vydáno: 24.10.2017