Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Wenceslaus Hollar Bohemus – Řeč jehly a rydla*

Památník národního písemnictví připravil ve spolupráci se Slovenskou národní galerií v Bratislavě unikátní virtuální projekt, v němž představí soubor volných grafických listů jednoho z nejvýznamnějších barokních rytců 17. století.

Kolekce leptů Václava Hollara bude pod názvem Wenceslaus Hollar Bohemus – Řeč jehly a rydla v plné tiskové kvalitě zcela ojediněle poskytnuta veřejnosti od 2. listopadu 2017 na stránce e-vystavy.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz. V České republice je poprvé Památníkem národního písemnictví zpřístupněna významná sbírka děl Václava Hollara, obsahující kolem 200 grafických listů, a zcela ojediněle poskytnuta veřejnosti k volnému užití. Jde o první část virtuálně dostupných výstav z našich fondů, kterou v nejbližších letech doplní další díla známých umělců z naší sbírky. V roce 2017 si připomínáme několikerá výročí Václava Hollara, jednoho z nejvýznamnějších evropských barokních grafiků a kreslířů, který zasvětil svůj život ryteckému zobrazování harmonických námětů v neklidném válečném období 17. století. V tomto roce uplyne 410 let od Hollarova narození, 340 let od jeho úmrtí a 390 let od doby, kdy jako dvacetiletý umělec opustil svou rodnou Prahu a natrvalo odešel do ciziny. Během svého tvůrčího období vytvořil kolem 400 přípravných kreseb a 3000 leptů, jež se staly středem pozornosti mnoha evropských i mimoevropských sběratelů a kulturních institucí. Právě k těmto výročím připravil Památník národního písemnictví výjimečnou možnost stáhnout si oblíbené lepty od Václava Hollara.

K virtuální výstavě bude během listopadu vydán odborný katalog Barbory Vláškové „WenceslausHollarBohemus (1607–1677). Ze sbírek Památníku národního písemnictví“.

Památník národního písemnictví se touto virtuální výstavou připojuje k „Roku grafiky 2017“, který byl vyhlášen SČUG Hollar.
Virtuální výstava bude na webu e-vystavy.pamatniknarodnihopisemnictvi.czzpřístupněna od 2. 11. do 31. 12. 2017.

Ve spolupráci: Slovenská národní galerie (projekt Web umenia realizuje kolektiv lab.SNG)
Produkce: Památník národního písemnictví(Romana Štorková Maliti, Vladimír Uhlík)
Kurátor výstavy a autor katalogu: Mgr. Barbora Vlášková

Obr. nahoře: Václav Hollar, Krtek, © PNP


Vydáno: 07.11.2017