Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Jubilejní XV. ročník Trienále českého ex libris v Praze

Jubilejní XV. ročník Trienále českého ex libris v Praze

Po úspěšném premiérovém uvedení v Chrudimi se trienální kolekce ex libris, vybraná odbornou porotou,představí i v Praze. Díky spolupráci s Městskou částí Praha 8 bude výstava v termínu od 5. prosince 2017 do 12. ledna 2018 prezentovaná v prostorách Libeňského zámku.  

Ex libris (knižní značka) tvoří specializovanou oblast drobné grafiky, která je velice oblíbená například v Holandsku, Belgii, Německu či Japonsku. Rovněž u nás má dlouhou tradici. Letošní přehlídka je výjimečná; slavíme XV. ročník Trienále českého ex libris, které vzniklo před třiačtyřiceti lety. XV. Trienále českého ex libris nabízí možnost sledovat vývoj a současné postupy v oblasti grafických technik a proměny uměleckých tendencí i ikonografických trendů na příkladu prací vytvořených v letech 2015 až 2017.  

XV. ročník poskytne opět po třech letech možnost zhlédnout grafické práce předních českých umělců a studentů výtvarných škol, z jejichž děl byla odbornou porotou na výstavuvybrána nejhodnotnější ex libris. Trendy jubilejního ročníku trienále a zastoupení nejmladší generace charakterizuje jeho kurátorka Barbora Vlášková z Památníku národního písemnictví: „Letošní ročník přehlídky se oproti minulým letům vyznačoval nižším počtem přihlášených účastníků, avšak nijak to neubralo na hodnotě celé akce. Ze zaslaných ex libris odborná porota vybrala reprezentativní kolekci k výstavě, která má velmi vysokou úroveň. Zejména byly oceněny knižní značky ve studentské kategorii, jak z hlediska kvality zpracování, tak i v nápaditosti. V této kategorii dominovala především originální počítačová grafika, která doposud byla v tomto oboru upozaděna ve srovnání s tradičními grafickými technikami. Právě studentská ex libris byla odbornou porotou přijímána natolik kladně, že byla v této kategorii vytvořena zcela nová cena.

Na výstavě budou prezentována ex libris od Petra Palmy, Jana Híska, Michala Cihláře, Jiřího Brázdy, Kateřiny Vítečkové, Vladimíra Suchánka a mnoha dalších: „Na jubilejním XV. Trienále českého ex libris obdrželi ocenění skutečně vynikající výtvarníci, kteří se tímto oborem zabývají již dlouhá léta a získali si renomé u nás i v zahraničí. Proto považuji vítěznou kolekci za unikátní přehlídku děl těch nejlepších grafiků, kteří se trienále zúčastnili. Vítězná díla v sobě snoubí opravdové mistrovství v tom, jak zachytit v malém formátu přání objednavatele a zachytit zde jak závažná témata či fantaskní motivy, tak i dostat do díla vtip a nadsázku.“  

Výstava v Praze není jedinou reprízou – v roce 2018 a 2019 pořadatel plánuje putování výstavy po různých lokacích v České republice i zahraničí. 

 

Laureáti Trienále 1971–2017 - XV. Trienále 2015–2017


Porota XV. Trienále českého ex libris Chrudim 2017 pod vedením předsedy Bedřicha Kocmana (Spolek sběratelů a přátel ex libris) udělila následující ceny:

Cena GRAND PRIX Petru Palmovi

Cena za přínos českému ex libris Janu Hískovi

Cena XV. trienále českého ex libris Chrudim 2017 Michalu Cihlářovi

Cena hejtmana Pardubického kraje Heleně Horálkové

Cena města Chrudim Josefu Wernerovi

Cena Spolku sběratelů a přátel ex libris Antonínu Odehnalovi (in memoriam)

 

Studentská kategorie:

Cena Památníku národního písemnictví Alžbětě Nemcové (VOŠ a SPŠG v Praze)

Cena XV. Trienále českého ex libris Chrudim 2017 Markétě Crhové a Anisu Khaneevovi (UHK)

Cena Spolku sběratelů a přátel ex libris Martinu Petráskovi (UHK)


www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
facebook.com/pamatniknarodnihopisemnictvi


Vydáno: 05.12.2017