Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Jan Šerých Y/N

 

Městská galerie Týn nad Vltavou, náměstí Míru 37
16. 12. 2017 - 28. 1. 2018

Jan Šerých se narodil roku 1972 v Praze. V letech 1992 až 1999 studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Za dob studií založil společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem skupinu Bezhlavý jezdec. Po šesti letech se skupina rozpadla, nicméně všichni její členové se zapsali mezi výrazné osobnosti současné české scény.
Pro tvorbu Jana Šerých je charakteristická minimalistická forma a práce se znakovými systémy-většinou písmeny, kódy a geometrií. Kritik Tomáš Pospiszyl uvádí v umělcově katalogu, že je mnohdy těžké se rozhodnout, jestli se na Šerýchova díla díváme nebo je čteme. Možná nás přitom napadne otázka, jestli nás zajímá spíše tvar písmen nebo jejich význam. V momentě, kdy si uvědomíme, jakým způsobem s námi plocha obrazu/slovo/písmeno komunikují, nemusíme se prvotní otázkou trápit. Všimněme si, že na nás obrazy mluví…říkají nám „UUUAAAA“, „GOODYEAR“ apod. Při navázané komunikaci můžeme jít dál… za chladnou estetikou konstruovaných obrazců hledejme osobní stopy autora, který jejich prostřednictvím zaznamenává vlastní emocionální zkušenost. Dobrým příkladem může být série obrazů EN, NE, ENE, kdy se za hříčkou s písmeny skrývá záznam prvních slovíček umělcova syna. Autor nám však původní záměr vzniku svých děl nevnucuje. Naopak, přitahuje ho otevřená možnost různého čtení a interpretace. Metaznaky i konkrétní znaky na obrazech, které jakoby vytrhl z jejich původního jazykového kontextu, považuje za sirotky kdysi produktivní komunikace. Zvěčněním této izolace se pokouší o vyjádření vlastních ambivalentních pocitů skepse i sentimentu.
Projekt pro Městskou galerii v Týně nad Vltavou Zkratka Y/N (yes or no, tedy ano nebo ne), vypůjčená z „urbánní“ terminologie, označuje binární způsob rozhodování, jehož důsledky mohou být někdy zcela banální, jindy naopak znamenají zásadní změnu momentálního stavu. Umělce zajímají situace, kdy důsledky tohoto jednoduchého rozhodnutí nelze jednoduše změřit či předvídat. Čtenáře tohoto textu asi nepřekvapí, že Jan Šerých se paralelně ke svojí volné umělecké činnosti věnuje také grafickému designu, úpravě knih a typografii. Jeho výstava probíhá i během ledna dalšího roku a předznamenává také změnu vizuálního stylu pozvánek naší galerie. Grafikem pozvánek pro rok 2018 bude právě Jan Šerých, který vystřídá Uutěrky, jejichž posledním příspěvkem je pozvánka/pohlednice na tuto výstavu.
Petra Herotová


Vydáno: 19.12.2017