Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


„Ahoj Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien“/Ahoj sousede! Satira a karikatura z Česka“*

 

Karikaturmuseum Krems, Steiner Landstrasse 3s, Krems an der Donau
3. 6. 2018 - 20. 1. 2019

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě ve spolupráci s rakouským Karikaturmuseem Krems srdečně zve všechny milovníky umění a humoru k návštěvě výstavy „Ahoj, Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien“(Ahoj sousede! Kreslený humor a karikatura z Česka“), jež představí současnou českou karikaturistickou špičku v malém, nicméně kvalitním výběru.

Výstava bude zrealizována v prostorách grafického kabinetu Karikaturmusea Krems (Rakousko) v termínu 3. června 2018 – 20. ledna 2019 a vystaveno bude sedm českých výtvarníků zabývajících se kresleným i malovaným humorem, jež se řadí mezi evropskou špičku v tomto oboru.  Všichni jsou držiteli významných ocenění na mezinárodní úrovni a spolupracují se zahraničními uznávanými periodiky. Kreslený humor a karikatury osobností od takových autorů jako Miroslava Bartáka, Jiřího Slívy, Vladimíra Jiránka či Josefa Blechy doplní skvělé vtipy zakomponované v obrazech Pavla Matušky či Oldřicha Jelínka. Mužský humor pak budou vyvažovat jemné a jednoduché kresby ženského humoru v osobě skvělé brněnské karikaturistky Marie Plotěné. 
Tento projekt by měl být jednou z dalších významných kulturních aktivit vzájemné spolupráce mezi krajem Vysočina a Spolkovou zemí Dolní Rakousko. Záměrem je představit rakouskému publiku skvělé české karikaturisty ve výběru, jenž reprezentuje jejich typický výtvarný projev. Ve většině případů jde o práce z posledních let, tudíž díla obsahují i aktuální odezvu na současný stav společnosti, a to nejen české, ale vzhledem k propojenosti současného světa i globální. Autoři prostřednictvím karikatury a kresleného či malovaného humoru komentují s neobyčejným nadhledem současný svět, jeho politické, společenské či ekologické kauzy.Tato výstava by měla být dokladem, že karikatura je svébytným a stále živým uměleckým oborem, který nezná hranic a je všeobecně srozumitelná a platná.

Mgr. Daniela Růžičková, kurátorka


Vydáno: 22.05.2018