Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Karel Jaromír Erben... a život lidský jako sen!

 

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
7. 11. 2018 – 6. 1. 2019

Výstava Karel Jaromír Erben...a život lidský jako sen! s podtitulem Bojte se lidí, ne přízraků! se řadí k tématickému cyklu, ve kterém krajská galerie pokračuje (Kuběna - Nezval, Karel Hynek Mácha - Slunce jasná světů jiných, Karel Hlaváček - Jsou ohně marny). Náš národní klasik a básník Karel Jaromír Erben (1811-1870) se tak prezentuje celou řadou nejvzácnějších rukopisů zapůjčených z Památníku národního písemnictví v Praze. Vedle rukopisných básní budou představeny také zápisy národopisné povahy a pohádky, včetně těch nejznámějších, jako je Zlatovláska, Jabloňová panna.
V grafickém kabinetu se objeví první vydání Erbenovy Kytice. Druhou část tvoří kresebné a malířské dílo Aléna Diviše (1900-1956) přímo inspirované Erbenovou knihou balad, vesměs vytvořené v letech 1948-1949. Podařilo se uskutečnit pomyslné setkání básníka, národního klasika a klenota české slovesnosti s malířem, kreslířem a celoživotním outsiderem Alénem Divišem.
V rámci výstavy se bude konat večer poesie nazvaný Hoj, co nám nese vzácný host, na kterém budou účinkovat herci Jiří Pecha a Petr Oslzlý za hudebního doprovodu Ireny a Vojtěcha Havlových. O díle Erbenově a Divišově promluví přední historik umění Jaromír Zemina.

kurátor výstavy: Pavel Petr

Doprovodný program:
Komentovaná prohlídka s historikem umění Jaromírem Zeminou: 7. 11. 2018 v 10.00 hodin
Alén Diviš
© KGVU


Vydáno: 06.11.2018