Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


JAROSLAVA SEVEROVÁ : JMÉNO, ZNAK

 

Galerie Synagoga, Hranice
22. 11. 2018 - 13. 1. 2019

Jaroslava Severová se narodila v roce 1942 v Praze. Je českou grafičkou a vedoucí ateliéru oboru Grafická tvorba – multimédia na univerzitě v Hradci Králové. V letech 1992 až 2008 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze.

Grafické dílo Jaroslavy Severové bývá realizované většinou ve větších cyklech. Základní tvarový znak je buď dělen do menších částí, nebo pokrývá celou plochu papíru. Její díla se vyznačují velkorysostí pojetí, ať se to týká jednotlivého listu, nebo panoramatu celé série.

Ve své tvorbě uplatňuje svébytné technické postupy – rezerváž, kolážové listy využívají slepeckého písma, digitální tisky, světelné objekty.

Svá díla představovala jak na samostatných, tak skupinových výstavách.

V roce 2006 získala prestižní ocenění Vladimíra Boudníka za osobitý a nepřehlédnutelný podíl na rozvoji soudobé české grafiky a v roce 2008 cenu v kategorii Digitální tisk – Grafika roku 2007.

Svým výtvarným i pedagogickým působením zaujímá Jaroslava Severová výjimečné postavení na současné výtvarné scéně. Přispěla nejen k vývoji oboru počítačové grafiky u nás, ale především k jejímu naplnění autentickým lidským obsahem a inovačními způsoby prezentace.

Autor textu: Vlastimil Tetiva


Vydáno: 27.11.2018