Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


JAK SE DĚLÁ GALERIE

 


JAK SE DĚLÁ GALERIE

Koncepce publikace: Ondřej Chrobák, Jan Press, David Böhm
Autoři: Ondřej Chrobák, Rostislav Koryčánek, Martin Vaněk
Ilustrace: David Böhm, Jiří Franta (20–23)
Vydavatel: Moravská galerie v Brně
Rok vydání: 2016

 

Moravská galerie dlouhodobě popularizuje umění. Mezi zásadní kroky, které v posledních letech v tomto směru realizovala, patří zpřístupnění stálých expozic zdarma, založení půjčovny obrazů Artotéky, digitalizace sbírek či edice Moravská galerie Junior.
Jak se dělá galerie – první kniha z této edice – reaguje na postoj společnosti k uměleckým výstavám. Publikace v této edici budou reagovat na témata připravovaných výstav a také na nové stálé expozice. Začátkem roku 2019 vyjde kniha pro teenagery, jež mladým čtenářům osvětlí život i dílo malíře Josefa Šímy. Připravuje se také kniha o Josefu Hoffmannovi, která by měla napravit malou informovanost o tvorbě uznávaného architekta a designéra, jehož rodný dům v Brtnici Moravská galerie spravuje.
Úvodní knihou edice nazvanou Jak se dělá galerie autoři odpovídají na otázky proč a kdy galerie vlastně vznikly? K čemu všemu slouží? Kdo v nich pracuje? Co obnáší příprava výstavy? Texty jsou přizpůsobeny dětem od osmi let, ale zaujmou i čtenáře jiných věkových kategorií. Doprovázejí je bohaté a vtipné ilustrace od českých umělců Davida Böhma a Jiřího Franty.
V rozšířeném vydání jsou aktuálnější informace, přibyly ilustrace, jež akcentují české umění. Některé pasáže byly obšírněji okomentovány.
Jak se dělá galerie se záhy stala velmi úspěšnou, byla přeložena do němčiny, ukrajinštiny, korejštiny, taiwanštiny, čínštiny, připravují se překlady do ruštiny
a italštiny. Na prestižním veletrhu dětské knihy v Bologni obdržela v roce ocenění v kategorii knihy o umění pro děti.


Vydáno: 21.12.2018